Chybí vám energie? Pijte.
Pár jednoduchých triků jak si užít a maximálně vytěžit každý doušek…
Jak jistě víte, bez vody se dá přežít jen velmi krátce. U zdravého člověka konkrétně asi jen 2–3 dny. Pravidelný pitný režim navíc, krom jiného, přispívá jak imunitě, tak i například činnosti mozku, snižuje únavu apod. Přesto spousta z nás pravidelný pitný režim zanedbává.
Proto, aby vaše tělo vždy spokojeně fungovalo a měli jste dostatek energie, jsme sestavili pár netradičních zkratek, které vám s vybudováním tohoto, tolik potřebného, návyku pomohou.
Kolik vody/tekutin je za den vůbec třeba vypít?
Podle odborných doporučení lze jako univerzální vzorec využít [vaši hmotnost] x koeficient 0,035. Pokud tedy vážíte například 82 Kg, pak byste měli vypít cca 2,87l za den. Minimální množství vody je pak stanoveno na 1,5l za den.
Svou láhev z ruky nedávejte
Pro snadné dodržení pitného režimu vám stačí jediné, šikovná lahev. Narozdíl od kelímků, hrníčků a skleniček si ji lehce zavřete a vezmete kamkoliv sebou. Láhev na pití je perfektní především v tom, že ji máte stále na očích a k dispozici. Dojde voda, doplníte ji a pokračujete. Pokud je navíc průhledná, vidíte kolik tekutin ještě zbývá nebo kolik už jste upili.
Láhev na stisknutí tlačítka
Pokud to se zaváděním nového super návyku myslíte opravdu vážně a již přemýšlíte nad vhodnou lahví, rozhodně zauvažujte nad takovou, kterou jednoduše otevřete aniž byste museli použít obě ruce. Z našich zkušeností je jedna ruka vždy zaměstnána. Řídíte auto, telefonujete, něco píšete a pod. Pokud bude otevírání lahve závislé na obou rukách, je více než pravděpodobné že další doušek, při těchto činnostech, spíše odložíte.
Jdete na turistický výlet a láhev je otravné neustále vytahovat z batohu nebo nést v ruce? Použijte tzv. CamelBag neboli vodní vak do batohu, ze kterého si tekutinu hadičkou dopravíte až do úst.
Sledujte svůj pitný režim a nechte se kibicovat
Pokud se vás teď zeptáme, zda jste dnes něco pili, s největší pravděpodobností mi kladně odpovíte. Ale dostaneme z vás také množství?
Přesně z tohoto důvodu existují pomocníci v podobě aplikací do telefonu nebo chytrých hodinek. Ty vám pitný režim jak připomenou tak i zaznamenají. Zkuste například WaterMinder
Proč je to důležité? Protože budete schopni relevantně sledovat zda a kolik toho ve skutečnosti vypijete. V opačném případě pouze hádáte a to je velká škoda.
Pokud by vás podobný hlídač/sluha v mobilu příliš obtěžoval, je možné množství vody hlídat také pomocí lahve. Jednoduše si zapamatujte, kolikrát jste si svou láhev za den doplnili.
Netankujte, „douškujte“
Podobně jako u jiných činností ani napít se nelze do zásoby. Jinými slovy, když už pijete, netankujte plnou, zkuste „douškovat“. Průběžně tak zavlažujete svůj tělesný systém a doplňujete energii, v opačném případě jste pouze průtokový ohřívač 🙂
Dospělá lidská ústa mají objem zhruba okolo 100 ml, pokud si tedy zrovna vzpomenete nebo vám na mobilu vyskočí upozornění, napusťte svá ústa a na pár desítek minut máte pokoj. Samozřejmě se nejedná o žádné dogma, pijte jak to cítíte.
Nechutná vám voda samotná, udělejte si limču
Už to slyšíme… Cože, oni se snad zbláznili?! Oslazená voda?!
Ano nejlepší je voda samotná, jenže co když vám dělá problém se na ní těšit? Pokud jste pravidelně nepili do teď a to jen proto že vám voda samotná vám nechutná, je čas si udělat dobrou limču.
Jsme zastánci snadnější cesty, do vody přidejte něco dobrého, z každého doušku mějte radost, vybudujte si pravidelný návyk a s limčou zase klidně postupně přestaňte.
Pokud se pro ochucení nápoje přeci jen rozhodnete, dejte si pozor.
- Cukr je vždy lepší než chemie a sladidla.
- Pravé ovoce či bylinka jsou vždy lepší než koncentrát.
- Pokud má stačit pouze pár kapek sirupu, dejte přednost kvalitě.
Vážení přátelé, ať je vaše zdraví pevné, máte na sebe a své blízké neustále dostatek energie a hlavně, ať vám život chutná, protože pouze potom z něj budete mít taky radost. Vaše Hradecké delikatesy.